Az anime- és mangakutatás egy kicsi, de ma már jól látható területe a tudományos kutatásnak. A Japanese Visual Media Graph (Japán Vizuális Média Gráf) egy olyan digitális bölcsészettudományi projekt, amely az animék és mangák nagy-léptékű kvantitatív elemzését kívánja támogatni. Ebben az előadásban bemutatjuk a projektet és kiemelünk pár kutatási kérdést illusztrálandó a projektben és akörül zajló munkát. Például a kaidzsú filmek (mint amilyenek a Godzilla filmek) elemzésében az olyan motívumokat és témákat vizsgáljuk, mint a tömeges pusztítás, katasztrófák, illetve azt hogy a tehetetlenség és félelem ezekkel a jelenségekkel szemben hogyan kerül megjelenítésre. Az anime és manga alapú fanfictionben pedig például azt elemezzük, hogy hogyan ábrázolják a queer kapcsolatokat, és hogy milyen történeteket írnak valójában a rajongók.
Az előadókról:
Mindhárom előadó a Japanese Visual Media Graph projekt munkatársa. A projekt jelenleg a Stuttgarti Média Egyetem és a Tübingeni Egyetem valamint a Tübingeni Egyetemi Könyvtár közreműködésében valósul meg.
Saskia Dreßler kutatási asszisztens a Tübingeni Egyetemi Könyvtárban (Németországban) és a manga és anime témájú fanfictionöket kutatja.
Christopher Zysik kutatási asszisztens a Tübingeni Egyetemen (Németországban) és doktorjelölt a zenetudomány területén a Paderborn Egyetemen (Németországban). Kutatási témái a kawaii metál, a japán filmek, a K-pop, és ezek esztétikai minőségei és társadalmi beágyazottsága.
Kacsuk Zoltán a Kyoto Seika Egyetemen szerzett doktori fokozatot a manga tudományok területén.
előadó: Saskia Dreßler, Kacsuk Zoltán és Christopher Zysik
időpont: 2025. május 3. (szombat) 13:30-14:25
Helyszín: Előadói színpad